نمایش پست تنها
قدیمی 06-13-2010, 03:15 AM   #3
شهیر

تشکرها: 6,609
در 2,016 پست 21,901 بار تشکر شده
Points: 40,183, Level: 100 Points: 40,183, Level: 100 Points: 40,183, Level: 100
Activity: 29%
Activity: 29% Activity: 29% Activity: 29%
پیش فرض پاسخ : گپ و گفتگو با شهیر (3)

شمشیری عزیز، سلام. با تشکر از لطف شما، حدود یک سال و نیم پیش وقتی که هنوز شهیربلاگ دائر بود در بحثی که با یکی از دوستان داشتیم من نظر خود را در مورد حمله احتمالی آمریکا (که قبل از آن معتقد بودم به احتمال زیاد صورت خواهد گرفت) اینگونه بیان کردم که وضعیت جدیدی ایجاد شده و بدلیل شرایط نابسامانی که پیش روی اقتصاد آمریکاست یک پنجره کوتاه زمانی چند ماهه بر روی آمریکا باز است و اگر نتواند در این مدت به این هدف جامه عمل بپوشاند باید تا سالها حول قضیه حمله به ایران را خط بکشد. وضعیت اقتصاد آمریکا ( و نئو لیبرالیسم بطور عام) هر چند که ظاهر امر نشان می دهد که از یک ثبات نسبی برخوردار است در عمق از مشکلات ساختاری بسیار جدی رنج می برد که به این زودیها دست از سر این سیستم بر نخواهد داشت. من یکبار در نوشته ای گفتم که اگر روزی داو جونز حتی مرز 11 و 12 هزار را پشت سر بگذارد انتظار داشته باشید که دوباره سقوط کند. خانم کلینتون، آقای گیتس، آقای بایدن و آقای اوباما که از تصمیم گیران اصلی سیاست خارجی آمریکا هستند در اعماق عقل و قلب خود می دانند که حمله به ایران مسئله ای نیست که آمریکا و جهان غرب به راحتی بتواند آنرا پشت سر بگذارد. سیمور هرش در مقاله ای که شاید توجه زیادی بخود جلب نکرد دو سال پیش از طرف یک سناتور ناشناس گفت که در جلسه ای رابرت گیتس در همان اوائلی که جای رامسفلد را گرفته بود حرفی زد که باید تا زمانی که او بر سر کار است در ذهن ما نقش ببندد. او گفته بود در صورت حمله به ایران، ما نسل ها جنگجوی جهادی خلق خواهیم کرد بطوریکه نوادگان ما نیز با آنها در جنگ خواهند بود. به گفته سناتور مزبور این گفته گیتس سناتور های دموکرات را مبهوت کرده بود. (یادمان باشد که گیتس یک وزیر دفاع معمولی نیست او سوابقی مانند ریاست سی آی ا و یکی از تئوریسین های شورای روابط خارجی آمریکا را در پرونده خود دارد) به عنوان جمع بندی من معتقدم تحت شرایط موجود آمریکا اقدام به حمله نظامی به ایران نخواهد کرد. اما یک احتمال وجود دارد و آن اینکه با شدید شدن تحریم ها از سوی آمریکا و به خطر افتادن وضعیت در ایران، ایران در صدد پاسخگوئی بر آمده (چه در عراق و چه خلیج فارس) و دست به اعمال تلافی جویانه بزند و مآلا اصطکاک تشدید شود و خارج از خواست و اراده دو طرف، برخوردی خشن شکل بگیرد. با تشکر مجدد.
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
22 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند: