نمایش پست تنها
قدیمی 11-15-2018, 12:29 PM   #30
No Fear

No Fear's Avatar

تشکرها: 1,444
در 732 پست 1,792 بار تشکر شده
Points: 10,285, Level: 67 Points: 10,285, Level: 67 Points: 10,285, Level: 67
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : آیا پوتین در ملاقاتش با ترامپ ایران را خواهد فروخت؟ (شهیر)

لطفا بحث را به حاشیه نکشید. همانطور که قبلا گفتم، من کاری به موضع شما و تیم آقای روحانی در اینکه آیا در مفاد یا پادمان NPT کوتاهی شده بود و یا تخطی در آن پیدا شده بود و یا سؤ تفاهم بوده یا نقص شده بود، ندارم. توهمات شما برای خودتان محفوظ و محترم است. من به دنبال این هستم که چه چیزی باعث شد پرونده ایران به شورای امنیت ارجاع شود. شما ادعا می‌کنید که رفع و حل و فصل سؤ تفاهمات هسته یی میتواند ۲۰ سال طول بکشد و با اوردن مثال ژاپن میخواهید روی کوتاهی دولت خاتمی در شفاف سازی با آژانس اتمی سر پوش بگذارید و به نوعی القا کنید که چون رفع سؤ تفاهمات ژاپن ۲۰ سال طول کشیده پس اگر دولت خاتمی نتونسته ۳ ساله این مساله را حل کند، مشکلی نیست. این دیدگاه شما با آنچه در بیانیه آژانس منعکس شده است زمین تا آسمان فاصله دارد. چون مرا به نخواندن این بیانیه متهم کرده اید نکات مهم این بیانیه را که در آخر ریاست جمهوری آقای خاتمی از سوی آژانس صادر شده است با هم مرور می‌کنیم. در قسمت ۲ این بیانیه کاملا نشان میدهد که مذاکرات و قول و وعده‌های روحانی و خاتمی در شفاف سازی کافی نبوده و آژانس چاره یی نمیبیند تا این مساله به دست شورای امنیت بررسی شود. (وقتی این بیانیه صادر شد، احمدی‌نژاد تنها یک ماه بود که رئیس جمهور بود).

2. Finds also that the history of concealment of Iran’s nuclear activities referred to in the Director
General’s report, the nature of these activities, issues brought to light in the course of the Agency’s
verification of declarations made by Iran since September 2002 and the resulting absence of
confidence that Iran’s nuclear programme is exclusively for peaceful purposes have given rise to
questions that are within the competence of the Security Council, as the organ bearing the main
responsibility for the maintenance of international peace and security;

"آژانس اعلام می‌کند که تاریخچه فعالیت‌های هسته یی پنهان ایران که در ریپورت رئیس آژانس اتمی آمده است، و نوع و ماهیت این فعالیت‌های هسته یی که آژانس اتمی بر اساس توضیحات ایران بعد از سپتامبر ۲۰۰۲ آن را بدست آورده و تائید می‌کند، نتیجه ش نبود و عدم اطمینان به صلح آمیز بودن برنامه هسته یی ایران می‌باشد. این مساله سوالات بسیاری را به وجود آورده است که در محدوده اختیارات شورای امنیت می‌باشد. مسئولیت اصلی این شورا (شورای امنیت)، حفظ صلح و امنیت جهان است"

در قسمت ۱ این بیانیه هم با هم میخوانیم:

1. Finds that Iran’s many failures and breaches of its obligations to comply with its NPT Safeguards
Agreement, as detailed in GOV/2003/75, constitute non compliance in the context of Article XII.C of
the Agency’s Statute;

" آژانس اعلام می‌کند که تخلفات بیشمار ایران و زیر پا گذاشتن تعهداتی که در قبال معاهده NPT دارد، که در ریپورت (به این شماره ) درج شده است، نشان از عدم پایبندی ایران به اساس نامه NPT دارد (با این شماره).

https://www.iaea.org/sites/default/files/gov2005-77.pdf

این اساس نامه دقیقا در همان سایتی است که شما لینک آن را آوردید تا توجیه کنید این اساس نامه و یا Article نقض نشده است در صورتی که آژانس بر خلاف ادعای شما را دارد. البته شما فقط لینک سایت را آوردید و هیچ اشاره یی به اساسنامه خاصی نکردید.

https://www.iaea.org/about/statute

میتوانید لطف کنید بفرمایید دولت خاتمی و تیم هسته یی در سه سال چه غلطی میکردند؟ چرا در سعد آباد که با افتخار از آن یاد می‌کنید که سران سه کشور اروپای به ایران آمدند، چنان قول و وعده‌های دادند؟ این بیانیه نتیجه و ماحصل تلاش‌های دیپلماتیک نور چشمی‌های شماست. شما چنین پرونده یی را تحویل دولت بعدی دادید.

همانطور که گفتم، این‌ها " واقعیت‌های تاریخی " است و قابل تحریف نیست. این که شما با الفاظ و الغات بازی کنید و به قول خودتان " مغالطه" کنید که ایران کار خلافی نکرده است، ربطی به بحث من ندارد. من اصلا کاری به درستی ادعای ایران ندارم. نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک این تیم مد نظر من است. این افرادی که در گیر این مساله بودند، و ریسک فعالیت‌های هسته یی در خفا را متقبل شدند، و مملکت را برای دهه‌ها در گیر کردند، نتوانستند این مساله را جمع و جور کنند و ناتوانا یی‌های خودشان را گردن این و آن انداختند. به قدر کافی به ایران هزینه تحمیل کرده اید. وقتی هم که خواستید درستش کنید، برجام را تقدیم مردم کردید.

...
No Fear آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از No Fear بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :