نمایش پست تنها
قدیمی 11-10-2018, 12:13 PM   #11
No Fear

No Fear's Avatar

تشکرها: 1,444
در 732 پست 1,792 بار تشکر شده
Points: 10,391, Level: 67 Points: 10,391, Level: 67 Points: 10,391, Level: 67
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : چگونه ممکن است موضوع ایران سلطه دلار را متزلزل کند؟ (شهیر)

فکر می‌کنم که دیگر باید برایتان مسجل شده باشد که تحریم‌های آمریکا ربطی به این ندارد که چه کسی رئیس جمهور ایران است. خیلی از دوستان در این فروم دم از سیاست بین الملل و مولفه‌های آن میزنند. میخواهم بدانم که آیا پرداختن به شخصیت سیاست مدارن و نحوه حرف زدن و آداب و رسوم آنها جز مولفه‌های اصلی سیاست خارجی به شمار میرود؟ به عبارت دیگر، آیا به قول شما گزافه گویی در سازمان ملل و کری خواندن در مقابل امریکا همانقدر در تحریم‌ها اثر دارد که نقص پیمان NPT و یا اقتباس یک سیاست خارجی تهاجمی در سطح منطقه که با دشمن مان در ورای مرزهایمان مقابله کنیم؟ آیا فکر می‌کنید که با انتخاب شخص خوش برخورد و خوش کلامی مانند آقای خاتمی میتوانید سر دنیا را شیره بمالید؟ آیا واقعا واژه یی مبهمتر و غیر دقیق تر از " اصلاح طلبی" در ایران وجود دارد؟

از دید من ، در دولت دهم، دو دیدگاه در مورد سیاست خارجی در لایه‌های سیاسی در ایران وجود داشت. یک دیدگاه پافشاری روی حق و حقوق هسته‌ای و وارد نشدن به جنگ سوریه بود که از سوی دولت دهم این دیدگاه ترویج میشد ( تا جائی که علنا بشار اسد را به کشتن مردم خود متهم میکردند) و دیدگاه دیگر عکس آن بود به این معنی که در حق و حقوق هسته یی با غرب کنار بیاییم ولی موقعیت استراتژیک خود را در منطقه تقویت کنیم. واضح است که حاکمیت با لابی بازی آقای لاریجانی و روحانی و حمایت قاطع اصلاح طلبان کدام گزینه را برگزیدند. نتیجه ش را هم می‌بینید. برخورد سیاسی سردار سلیمانی و حاضر نشدن به عنوان شاهد در دادگاه آقای بقأیی هم شاید بی‌ربط به این مساله نمیباشد.

من فکر می‌کنم بجای پرداختن به شخصیت افراد باید دیدگاه‌ها را بررسی کرد. شخصیت سیاست مدارن تنها وقتی باید مورد بررسی قرار بگیرد که بخواهیم بفهمیم آیا این شخص توان آن را دارد که وعده‌های خود را عملی کند؟ آیا آقای خاتمی میتواند جهت سیاست خارجی ایران را عوض کند؟ حتا اگر آقای خاتمی " توان" آن را داشت، تغییر سیاست خارجی ایران یعنی زیر سوال بردن خودشان. دولت ایشان به طور مستقیم در نقص NPT دست داشته ا‌ند و این واقعیت را که مدارک آن آنلاین موجود است را شما هیچ وقت قبول نکردهاید و در تحلیل‌هایتان منظور نمیکنید. به خاطر همین است که همواره دچار اشتباه محاسباتی میشوید. (جسارتا..)

حداقل میتوانم با شما در این مورد توافق داشته باشم که در ایران مفهومات و واژه‌ها گنگ و مبهم هستند. نه آقای روحانی نماینده تکنوکرات‌های نو لیبرال میباشند و نه آقای خاتمی نماینده سوسیالیست‌های اسلامی و اصلاح طلب. این افراد این اسامی را به یدک میکشند، همین. تمام دعواها سر تقسیم قدرت و امتیازات و رانت است. یک نگاهی به وضعیت شهرداری تهران بیندازید تا بفهمید اصلاح طلبان فکر و ذکرشان کجاست و تا چه حد در عرصه مدیریت موفق عمل میکنند.

باید این مناسبات به هم بریزد و سیاست مداری آماده هزینه دادن و دارای شجاعت لازم در عرصه سیاست داخلی و خارجی باشد تا بتوانیم از این مخمصه عبور کنیم. آقای خاتمی آن فرد نیست. شاید از نظر شما احمدی‌نژاد آن فرد نباشد، ولی خودتان هم نمیدونید که مدیون وی هستید که در نبود احمدی‌نژاد، آقای آملی رهبر آینده ایران بودند و آقای لاریجانی رئیس جمهور مادام العمر!

...
No Fear آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از No Fear بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :