نمایش پست تنها
قدیمی 08-24-2017, 12:43 PM   #52
mehdi

تشکرها: 2,767
در 1,755 پست 7,997 بار تشکر شده
Points: 19,142, Level: 87 Points: 19,142, Level: 87 Points: 19,142, Level: 87
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : این است مفهوم عدالت

دیروز در حال مرور سایت همسفره بودم. این سایت برای کمک به کودکانی ایجاد شده است که از سوءتغذیه بسیار شدید رنج می برند. یکی از نکاتی که برایم جالب بود این بود که تعداد این کودکان در استان تهران (7584 نفر) بسیار کمتر از سایر نقاط کشور بود. در حالی که تراکم جمعیتی در تهران بسیار بیشتر از سایر نقاط است. این عدد را فقط مقایسه کنید با استان های جنوبی کشور مانند کرمان (107520 نفر) یا سیستان (98376 نفر)
به عبارت دیگر استان تهران ثروتمندتر از استان های دیگر کشور است. این بی عدالتی به دلیل رانت عظیمی است که دولت نفتی و رانتیر به سوی تهران سرازیر می کند.
به طور مثال، یکی از رانت هایی که من حساب کردم. قیمت آب شرب مصرفی است. در حالی که قیمت تمام شده آب شرب نزدیک 1500 تومان برای هر مترمکعب محاسبه شده است. آب شرب مصرفی خانوار به طور متوسط به قیمت 390 تومان عرضه می شود. اگر متوسط مصرف آب شرب در استان تهران را 200 لیتر در شبانه روز در نظر بگیریم (نزدیک 1 میلیارد مترمکعب در سال)، نزدیک 1075 میلیارد تومان فقط در بخش آب به استان تهران یارانه پرداخت می شود. این یارانه برای استان کرمان 238 میلیارد تومان است.
جالب اینجا است که همین آب با بودجه دولت در پایین دست شهر تهران تصفیه می شود و باز به صورت رانتی با قیمت 420 تومان به صنایع واگذار می شود. در حالی که استان های سمنان و زنجان که تامین کننده بخشی از آب استان تهران هستند -300 میلیون مترمکعب از طریق دریاچه سد سفیدرود- برای واگذاری آب به صنایع خود دچار مشکلات جدی هستند و جالب تر اینجا است که شرکت آبفا حتی هزینه ناچیز آب دریافتی از سد سفیدرود را به شرکت آب منطقه ای گیلان پرداخت می کند.
همین در بخش انرژی هم صادق است. در واقع چنین رانت هایی است که منجر به ثروتمندتر شدن هر روز استان تهران نسبت به بقیه مناطق کشور می شود. البته رانت های دیگری مانند تمرکز صنایع و بازرگانی در تهران هم وجود دارد.
حالا همین دولت که این رانت های عظیم را در تهران هزینه می کند از پرداخت هزینه تامین غذای 400 هزار کودک در سال که تنها 336 میلیارد تومان است، استکاف می کند.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند: