نمایش پست تنها
قدیمی 10-05-2014, 06:32 PM   #19
سلام

تشکرها: 319
در 440 پست 1,252 بار تشکر شده
Points: 7,392, Level: 57 Points: 7,392, Level: 57 Points: 7,392, Level: 57
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%
پیش فرض پاسخ : این است مفهوم عدالت

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
چرا آخر آیه را قیچی می‌کنید؟ قرآن چگونگی ستم او بر قومش را در ادامه آیه تشریح می کند:
إِنَّ قَارُونَ كَانَ مِن قَوْمِ مُوسَى فَبَغَى عَلَيْهِمْ وَآتَيْنَاهُ مِنَ الْكُنُوزِ مَا إِنَّ مَفَاتِحَهُ لَتَنُوءُ بِالْعُصْبَةِ أُولِي الْقُوَّةِ إِذْ قَالَ لَهُ قَوْمُهُ لَا تَفْرَحْ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ الْفَرِحِينَ
قارون از قوم موسى بود و بر آنان ستم كرد و از گنجينه‏ها آن قدر به او داده بوديم كه كليدهاى آنها بر گروه نيرومندى سنگين مى‏ آمد آنگاه كه قوم وى بدو گفتند شادى مكن كه خدا شادى‏كنندگان را دوست نمى‏دارد
«نه در قرآن نه در تورات گفته نشده است که قارون ثروت را از حرام به دست آورده بود. تنها دلیل ستم قارون بر قومش از نگاه قرآن مشکل فرحش بود.
وَابْتَغِ فِيمَا آتَاكَ اللَّهُ الدَّارَ الْآخِرَةَ وَلَا تَنسَ نَصِيبَكَ مِنَ الدُّنْيَا وَأَحْسِن كَمَا أَحْسَنَ اللَّهُ إِلَيْكَ وَلَا تَبْغِ الْفَسَادَ فِي الْأَرْضِ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ الْمُفْسِدِينَ
و با آنچه خدايت داده سراى آخرت را بجوى و سهم خود را از دنيا فراموش مكن و همچنانكه خدا به تو نيكى كرده نيكى كن و در زمين فساد مجوى كه خدا فسادگران را دوست نمى‏دارد.
«جالب اینجا است که قرآن بر خلاف قارون ثروتش را مال خودش نمی داند بلکه آن را امانت می‌شمارد و آخرت ثروتمندان را به چگونگی استفاده از این ثروت گره می زند.
قَالَ إِنَّمَا أُوتِيتُهُ عَلَى عِلْمٍ عِندِي أَوَلَمْ يَعْلَمْ أَنَّ اللَّهَ قَدْ أَهْلَكَ مِن قَبْلِهِ مِنَ القُرُونِ مَنْ هُوَ أَشَدُّ مِنْهُ قُوَّةً وَأَكْثَرُ جَمْعًا وَلَا يُسْأَلُ عَن ذُنُوبِهِمُ الْمُجْرِمُونَ
[قارون] گفت من اينها را در نتيجه دانش خود يافته ‏ام آيا وى ندانست كه خدا نسلهايى را پيش از او نابود كرد كه از او نيرومندتر و مال‏اندوزتر بودند و[لى اين گونه] مجرمان را [نيازى] به پرسيده شدن از گناهانشان نيست.
فَخَرَجَ عَلَى قَوْمِهِ فِي زِينَتِهِ قَالَ الَّذِينَ يُرِيدُونَ الْحَيَاةَ الدُّنيَا يَا لَيْتَ لَنَا مِثْلَ مَا أُوتِيَ قَارُونُ إِنَّهُ لَذُو حَظٍّ عَظِيمٍ

پس [قاورن] با كوكبه خود بر قومش نمايان شد كسانى كه خواستار زندگى دنيا بودند گفتند اى كاش مثل آنچه به قارون داده شده به ما [هم] داده مى‏شد واقعا او بهره بزرگى [از ثروت] دارد
«کامنت های آن صفحه را هم بخوانید، عده بسیار زیادی از مردم چنین سخنانی را گفته اند»

از طرف دیگر قرآن یکی از عوامل نابودی جوامع مترفان آن جامعه می داند. مترف کیست؟
طبق تعریف مترف كسي است كه در فراخ روزى باشد ، آنكه هر كارى بخواهد بكند و كسى او را منع نكند. یعنی اگر جامعه ای به ظاهر اسلامی پیدا شد که به ثروتمندان (حتی از راه حلال) اجازه داد که هر کاری خواستند بکنند با این توجیه که مال خودشان است، آن جامعه در انتظار نابودی باشد.
وَإِذَا أَرَدْنَا أَن نُّهْلِكَ قَرْيَةً أَمَرْنَا مُتْرَفِيهَا فَفَسَقُواْ فِيهَا فَحَقَّ عَلَيْهَا الْقَوْلُ فَدَمَّرْنَاهَا تَدْمِيرًا
و چون بخواهيم شهرى را هلاك كنيم خوشگذرانانش را وا مى‏داريم تا در آن به انحراف [و فساد] بپردازند و در نتيجه عذاب بر آن [شهر] لازم گردد پس آن را [يكسره] زير و زبر كنيم.
نکته جالب دیگر اینجا است که مترفین ضد دین ترین طبقه اجتماعی اند!
مهدی گرامی ،اینجا که قرار نیست .وارد مباحث ریز دینی شویم .شما مثالی از قارون زدی .من گفتم که طبق قران قارون باغی بود .یعنی نه به خاطر آنکه ثروت داشت و از ثروتش استفاده می کرد بلکه قضیه اش طولانی است که به جناب موسی زکات نداد درزمین فساد کرد و کلا بر قومش بغی ورزید .(یک نفر در کل قومش بود)

حالا شما می خواهید بگویید که مترفین ضد دین هستند یا نیستند . بالفرض که ضد دین باشند .اصلا انسانهای بد بدی هستند.
اما آن چیزی که هست حکومت و دولت (حداقل غیر معصوم) حق ندارد یک انسان ثروتمند را از استفاده از اموال خویش به طریقی که دوست دارد تا وقتی که قانون را نقض نکرده محروم کند .
این یک مبحث عقلایی است که بنده عرض کردم و در پاسخ به شهیر گرامی در پست قبل توضیحش را آوردم .

قاعده قانونی آن که شرعی هم باشد همان است که به سلطنت معروف است .
شما مالک مال خود هستی و بر آن سلطه داری. کسی حق ندارد شما را از استفاده از مال خود آنچنان که دوست دارید محروم کند .ولو آنکه مثلا شما پورشه چند میلیاردی سوار شوید و چند میلیون فقیر اطرافت باشند .
البته این امر از نظر اخلاقی مذموم است .ولی وقتی قانون معیار بحثمان باشد و بخواهید از فرایند قانونی و آن چیزی که در عمل واقع می شود صحبت کنید حکومت حق ندارد بگوید شما که پولدار هستی چون عده ای فقیر هستند و حکومت هم مال محرومان است پس حق نداری با پول خودت برای خودت خودروی میلیاردی بخری.
این یک بحث کاملا عقلایی است که همان قاعده سلطنت است .
به خدا سوگند اگر شب تا صبح، بیدار بر خار سعدان به سر برم، يا مرا در غل و زنجير به روي زمين كشند نزد من محبوبتر از آن است كه خدا و رسول را در قیامت در حالي ديدار كنم كه بنده ای از بندگان را ستم نموده يا چيزي از متاع دنيا براي خود غصب كرده باشم. والله اگر هفت اقليم را با همه آنچه در زير آسمان آنهاست به من دهند تا با گرفتن پوست جوي از دهان مورچه اي خدا را نافرمانی کنم هرگز چنین نخواهم كرد.
سلام آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از سلام بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند: