نمایش پست تنها
قدیمی 04-23-2010, 07:14 PM   #13
پرسشگر

تشکرها: 11,370
در 2,422 پست 17,069 بار تشکر شده
Points: 25,312, Level: 95 Points: 25,312, Level: 95 Points: 25,312, Level: 95
Activity: 57%
Activity: 57% Activity: 57% Activity: 57%
پیش فرض پاسخ : می سوزانید یا نمی سوزانید !؟

موری جان ممنون از لطفت. به چند دلیل بهتر دیدم که همه را در یک پست نگذارم. اول اینکه نمی خواستم سرانجام ماجرا در رای اعضا تاثیرگذار باشد و جنبه عمومی سوال برایم مهمتر است. ماکس برود و دوریا دیامانت هم در برابر وصیت کافکا تعهدی داشتند که حداقل اولی به آن پایبند نبود. دوم از نوشتن پست های طولانی پرهیز می کنم چون احساس می کنم خیلی از دوستان پست های بلند را نمی خوانند یا سرسری می خوانند خصوصا اگر موضوع ادبی باشد !
چاپ این کتاب در عمل مهمترین حادثه ادبی سال نشد و تا آخر امسال هم نمی شود. پیش بینی بی بی سی همزمان با اعلام تصمیم دیمیتری ناباکف یکسال قبل از انتشار صورت گرفت که حتما امروز بابت آن خرسند نیستند. منتقدان با خواندن نسخه چاپی معتقد نیستند که با یک اثر ادبی متمایز روبرو هستند و به جای استفاده از "دستنویس" از واژه "چرکنویس" استفاده می کنند.
ولی رمان لولیتا در نظرسنجی منتقدان ادبی که از طرف نیوزویک انجام شد در جایگاه چهارمین اثر ادبی برتر تاریخ ادبیات جهان می نشیند.
موری عزیز جالب است بدانی که ایده این تاپیک از خبر "پروژه ناتمام «استنلي كوبريك» به سينما مي‌آيد" ارسال شده توسط مرتضی بزرگوار شکل گرفت. در آن تاپیک که متاسفانه زود جوانمرگ شد خوابزده نوشته بود : "نمی توانم احساس بد خودم رو از اینکه قرار است یک پروژه ناتمام کوبریک به دست شخص دیگری ساخته شود پنهان کنم. درست مثل اینست که بخواهیم یک غزل ناتمام حافظ را جهت تکمیل بدهیم به احمد شاملو یا ملک الشعرای بهار یا هر شاعر بزرگ دیگری."
تصادفا استنلی کوبریک اولین کارگردانی بود که لولیتا را به سینما آورد و حالا فیلنامه هایش پس از مرگ به دست هالیوود افتاده است !
پرسشگر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
10 کاربر از پرسشگر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند: