نمایش پست تنها
قدیمی 12-05-2018, 08:08 AM   #50
شهیر

تشکرها: 6,714
در 2,027 پست 22,002 بار تشکر شده
Points: 40,915, Level: 100 Points: 40,915, Level: 100 Points: 40,915, Level: 100
Activity: 50%
Activity: 50% Activity: 50% Activity: 50%
پیش فرض پاسخ : کوسه های بازار و نکاتی کلیدی برای معامله گران

سامان جان، برای تحلیل کردن از سه روش می شود استفاده کرد. یکی بر اساس استدلال (که در ایران خیلی باب است ولی ارزش علمی و عملی ندارد)، دوم بر اساس اطلاعات، و سوم بر مبنای ترکیب اطلاعات و استدلال. من به روش سوم عمل می کنم.

موضوعی که من بر اساس آن، مقاله ای را که شما به آن اشاره کرده اید نوشتم صحبت های بی سابقه آقای فلاحت پیشه بود. فلاحت پیشه آدم کمی در سیستم نیست. او نسبتا جوان است (47 ساله) و بعد از 13 (یا 14 ) سال ریاست کمیسیون امنیت ملی مجلس را از دست بروجردی که مثل بختک روی این سمت افتاده بود در آورد، آنهم بر اثر انتخاب داخلی مجلس. این یک روی سکه است که به من امیدواری می دهد ایران در صدد تجدید نظر در سیاست خارجی خود به خصوص در رابطه با آمریکاست. فلاحت پیشه استدلال می کند که تازه "سیستم" به این نتیجه رسیده که در مورد رابطه با ایران دو جریان در آمریکا وجود دارد. یک جریان که در واقع دست نشانده اسرائیل است و به دنبال، نه تنها تغییر رژیم بلکه فروپاشی ایران است (ظریف هم به این مسئله پرداخته) و جریان دیگر که عاشق حکومت ایران نیست اما می داند که نهایت این تضاد و درگیری یک جنگ مهیب است که تمام خاورمیانه را به آتش خواهد کشید. فلاحت پیشه استدلال می کند که باید با این گروه دوم، که شدیدا علیه ترامپ است وارد تعامل شد. من معتقدم که این اظهار نظر نظر با توجه به جایگاه فلاحت پیشه نمی تواند بدون پشتوانه در بالاترین سطوح کشور باشد.

در عین حال من در چند مقاله نوشته ام که اروپا مصمم است که برای ممانعت از فروپاشی برجام (اروپا شدیدا از این بیم دارد که برجام فرو بپاشد، جنگ در بگیرد، در ایران بی نظمی ایجاد شود و سیل جدید پناهنده و مهاجر به سمت اروپا سرازیر شود) سیستم اس پی وی را راه اندازی کند. اما یک کشش مقابلی هم وجود دارد و آن این است که اروپا نمی تواند بدون آمریکا به ثبات اقتصادی (و در نتیجه سیاسی) خود ادامه دهد. حالا سئوال این است که کدام گرایش در این جریان قویتر خواهد بود. من یکماه پیش در مقاله ای با توجه به "اطلاعات موجود و توسل به استدلال" نوشتم که اروپا نه تنها ممکن است به ایران کمک کند بلکه امکان دارد کار بحائی بکشد که دلار به عنوان ارز مسلط موقعیت خود را در جهان از دست بدهد.

اما آخرین اطلاعاتی که از رویترز بیرون آمده نشان می دهد که ظاهرا اروپا در این امر عقب نشینی کرده و می خواهد با یک کار نمایشی به قول معروف سر و ته قضیه را هم بیاورد و ایران را در موقعیتی قرار بدهد که نتواند از برجام خارج شودو به یک حداقلی قانع شود. یک دیپلمات اروپائی گفته است اگر ایران می خواهد در برجام بماند باید به این تصمیم از دریچه سیاسی نگاه کند نه اقداماتی که اروپا انجام می دهد. اگر این حرف درست باشد ترکیب اطلاعات و تحلیل این می شود که اروپا عقب خواهد نشست (چنانکه در سال 2005 نشست و با آمریکا در جهت اعمال تحریم ها همراه شد) و وخامت وضعیت اقتصادی در ایران تشدید خواهد شد. کدام اطلاعات صحیح است؟ آنکه می گوید اروپا در برابر آمریکا خواهد ایستاد یا آنکه می گوید فقط به یک نمایش بسنده خواهد کرد؟ هم اطلاعات و هم استدلال هر دو تئوری را تایید می کند. نظر من؟ فکر می کنم بستگی به آینده جریانی دارد که ترامپ آن را نمایندگی می کند. اگر ترامپ از مهلکه ای که مولر برایش ایجاد کرده سالم در برود و اگر دوبازه انتخاب شود (که شانسش زیاد است) اروپا نهایتا تسلیم خواهد شد و ایران را تنها خواهد گذاشت. و اگر ماشین تهاجمی ترامپ از کار بیفتد (حتی اگر سر کار هم باشد اما قیمت نفت سر به آسمان بکشد) آنوقت اروپا به نفع ایران سوار کار خواهد شد. من فکر می کنم ایران در دو سال آینده روزهای سختی را پیش رو خواهد داشت مگر اینکه تئوری فلاحت پیشه از طریق اتحادیه اروپا تحقق عینی پیدا کند و ایران بعد از 40 سال مرگ بر آمریکا گفتن وارد یک پروسه عملگرایانه با آمریکا شود.
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند: